Instytut Drzewa ONLINE

MARZEC 2024:

07.03.2024, godz. 18:00 - "Smart Tree Inventory: Unlock the Future of Arboriculture!"

Inwentaryzacja i ocena drzew wkracza na zupełnie nową drogę. Odchodząc od pióra i kartki papieru wchodzimy w nowoczesny świat sztucznej inteligencji (AI) oraz uczenia maszynowego (ML). Dzięki integracji tych dwóch nowych technik jesteśmy w stanie poznać zupełnie nowe metody inwentaryzacji i oceny drzew, uzyskać precyzyjne dane m.in.: gatunek drzewa, parametry dendrometryczne czy wskaźnik powierzchni liści lub współczynnik bezpieczeństwa. Podczas webinaru dowiemy się jak wykorzystać nowoczesne technologie w pracy arborystów oraz jak z ich wsparciem podejmować decyzje związane z zarządzaniem i opieką nad miejskim drzewostanem.
prowadzenie:Gabor Goertz i Kamil Witkoś-Gnach

link do rejestracji: https://us06web.zoom.us/webinar/register/WN_WtQ7jELyTBqiieIfcurDvQ


LUTY 2024:

15.02.2024, godz. 18:00 - "Rola fitohormonów w reakcji drzew na czynniki stresowe"

W ciągu swego długiego życia drzewa narażone są na działanie licznych czynników stresowych, co ma wpływ na ich wzrost, rozwój i funkcjonowanie. Jaką rolę w odpowiedzi drzew na stres pełnią hormony roślinne? Na to pytanie postaram się odpowiedzieć w swoim wykładzie.
prowadzenie: dr hab. Marzenna Guzicka


01.02.2024, godz. 18:00 - "Sadzenie drzew w mieście - aspekty praktyczne"

Koordynacja wprowadzania nasadzeń w trudnych warunkach miejskich wymaga wprowadzenia odpowiednich narzędzi i schematów działania. W najbliższym webinarze dowiemy się jak:
- wybierać i przyjmować materiał do nasadzeń,
- sadzić drzewa i kontrolować ten proces w skali miasta,
- pielęgnować nasadzenia
prowadzenie: Grzegorz Szczerba

STYCZEŃ 2024:

11.01.2024, godz. 18:00 - "Wybrane nieinwazyjne metody badania stresu u drzew"

Susza, brak dostępu do składników pokarmowych w glebie, nieodpowiednie warunki rozwoju korzeni – jak zbadać, że drzewo źle się czuje? W prezentacji przedstawimy nieinwazyjne metody badania stresu u drzew, wykorzystywane w pracach terenowych. Opowiemy o pomiarach zawartości chlorofilu w liściach, metodzie fluorescencji chlorofilu, pomiarach intensywności fotosyntezy oraz ocenie potencjału wody w drzewie.

prowadzenie: dr Tatiana Swoczyna


ARCHIWUM  2023:

LUTY:

07.02.2023, godz. 18:00  - " Certyfikacje w arborystce dla zaawansowanych"

Ostatnie lata przyniosły znaczący rozwój certyfikacji potwierdzających kwalifikacje osób zajmujących się drzewami. Podczas wydarzenia zaprezentujemy certyfikacje VETcert. Jest to ogólnoeuropejski program certyfikacji dla specjalistów zajmujących się drzewami weterańskimi i sędziwymi. Omówimy też inne certyfikacje Europejskiej Rady Arborystyki (EAC) już obecne w Polsce – ETT oraz ETW, także jako ścieżki umożliwiające przystąpienie do certyfikacji VETCert.
prowadzenie: dr Beata Pachnowska i Kamil Witkoś-Gnach


14.02.2023, godz. 18:00  - "Sesja Q&A - spotkanie z dr hab. Jackiem Borowskim i Jerzym Stolarczykiem"

Spotkajmy się i porozmawiajmy! W ramach webinaru zaproszeni eksperci będą odpowiadać na nurtujące Was pytania z szeroko pojętej dziedziny arborystki oraz inspekcji drzew. Jest to okazja aby osobiście zadać pytanie i rozwikłać problemy, z którymi zapewne każdy z nas spotyka się w swojej codziennej pracy z drzewami. Zachęcamy do wpisywania swoich pytań w formularzy rejestracyjnym, co pozwoli na przygotowanie się ekspertów i udzielenie wyczerpującej odpowiedzi.
prowadzenie: dr hab. Jacek Borowski i Jerzy Stolarczyk


21.02.2023, godz. 18:00  - "Nie tylko wojna: inicjatywy na rzecz arborystyki w Ukrainie"

Od roku Ukraińcy bronią swego kraju przed frontalnym atakiem, a wojna z Moskwą tak naprawdę trwa już 9 lat. Mimo cienia, jaki wojna rzuca na życie mieszkańców Ukrainy, prowadzą oni także normalne życie - pracują, spotykają przyjaciół, chodzą do kina i teatru (w Kijowie stand-up jest hitem). A nasi koledzy po fachu sadzą młode drzewka i zastanawiają się czy niektóre stare im nie upadną na ludzi. Jednocześnie wojna zmobilizowała Ukraińców do niebywałego wysiłku modernizacyjnego - także w temacie drzew.
Od połowy zeszłego roku współpracuję z ukraińskimi przyjaciółmi w udostępnianiu tego co najlepsze w dorobku polskiej i europejskiej arborystyki. Odwiedziłem Lwów, Dnipro, Zaporoże i Kijów, gdzie oceniałem drzewa, wykładałem, prowadziłem zajęcia terenowe i pomagałem tłumaczyć standardy. Poznałem wspaniałych ludzi, z którymi chce się współpracować. W odróżnieniu od wielu podróżujących do walczącego kraju nie fotografowałem się z wrakami moskiewskich czołgów, lecz z drzewami i ludźmi, którzy je kochają. I o nich opowiem, a może uda nam się w trakcie webinaru z nimi porozmawiać.
prowadzenie: dr inż. Piotr Tyszko-Chmielowiec

28.02.2023, godz. 18:00  - "Warszawski Indeks Różnorodności Biologicznej"

W czasie webinaru dowiemy się co to jest WIRB, na jakich parametrach  się opiera, do czego służy oraz jakie jest w nim miejsce dla drzew. Podyskutujemy o tym, jakie znaczenie WIRB ma już dla Warszawy oraz co może oznaczać zbudowanie takiego indeksu dla innych miast.

prowadzenie: dr Marzena Suchocka

 


 

STYCZEŃ:

10.01.2023, godz. 18:00  - "Drugie życie drzew w mieście"

W ramach webinarium dowiemy się, dlaczego drzewa i ich części są cenne także po zamarciu lub ścięciu. O funkcjach jakie pełnia stojąc lub leżąc, a także o tym jak zachować martwe drzewa na terenach zurbanizowanych, dbając jednocześnie o bezpieczeństwo w otoczeniu. Na webinarium porozmawiamy także o tym, jak przekonać zarządzających i społeczeństwo do pozostawiania martwych drzew.
prowadzenie: dr Beata Pachnowska, Monika Pec -Święcicka


17.01.2023, godz. 18:00 - "Zielonym do góry - czyli o tym jak sadzić drzewa"

W ostatnich latach sadzimy co raz więcej drzew. Jednak wiele z nowo sadzonych drzew obumiera w ciągu kilku lat. Jak można zwiększyć udatność nasadzeń? Z pomocą przychodzi m.in. Europejski Standard Sadzenia Drzew opublikowany w 2022 r. I właśnie o głównych założeniach tego standardu dowiemy się podczas webinarium.
prowadzenie: Kamil Witkoś-Gnach


24.01.2023, godz. 18:00 -  "Znakowanie drzew w terenie"

Znakowanie drzew w terenie wydaje się łatwym zadaniem. Jednak poprawne oznakowanie drzewa wymaga nieco doświadczenia. Podczas webinarium zostaną zaprezentowane różne metody znakowania drzew. Zostaną omówione kwestie związane z umiejscowieniem znaczników na drzewach oraz przydatnych narzędziach stosowanych w znakowaniu drzew.
prowadzenie: Mariusz Krynicki


31.01.2023, godz.18:00 - "Standardy cięcia drzew" 
Europejski Standard Cięć powstał w efekcie wytężonej pracy międzynarodowej grupy ekspertów i praktyków, w której uczestniczył także zespół Instytutu Drzewa. Co też jest w tym standardzie i jaki on się ma do polskiego Standardu cięć i pielęgnacji? O tym opowiem podczas webinaru.
prowadzenie: dr inż. Piotr Tyszko-Chmielowiec


 

Uczenie się o drzewach to zajęcie na całe życie. Kurs Certyfikowanego Inspektora Drzew, albo inne kursy, to jedynie etapy na drodze do lepszego zrozumienia jak drzewa żyją, funkcjonują w swoim środowisku i radzą sobie ze zranieniami i zasiedlaniem przez inne organizmy. Ograniczenia pojawiające się w ostatnich miesiącach uniemożliwiły realizację wielu wydarzeń. Nie rezygnujemy i proponujemy Wam nową formę kształcenia. Webinaria w ramach serii Instytut Drzewa Online będą poświęcone specyficznym zagadnieniom, które mają znaczenie w pracy oceniających drzewa. Część z przekazywanej wiedzy będzie powtórzeniem zakresu kursu CID, część będzie jego pogłębieniem i poszerzeniem. Czasem będzie to najnowsza wiedza, jeszcze niedostępna podczas kursów CID. Nieodzowną częścią wydarzeń online będzie dyskusja - chcemy usłyszeć o Waszych doświadczeniach i wglądach.

NAGRANIA ID ONLINE

W związku z dużym zainteresowaniem dotyczącym wykładów w ramach serii Instytut Drzew ONLINE udostępniamy Państwu możliwość odtworzenia wykładów z poszczególnych serii. W celu zakupu poszczególnych filmów należy wypełnić formularz zgłoszeniowy i zaznaczyć wybrane tytuły webinariów.

Koszt dostępu do pojedynczego nagrania to 60zł brutto. Dostęp jest aktywny przez trzy miesiące.

 

 


 

18.02.2021 Co trzeba wiedzieć o drzewach by lepiej je zrozumieć
Jak drzewa rosną, jak komunikują się i współpracują z otoczeniem, jak układają sobie relacje z grzybami – zwłaszcza tymi, które się drzewami żywią. Jak to jest, że drzewa mogą rosnąć na jednym miejscu setki lat i im się nie znudzi? Wykład jest odświeżeniem i poszerzeniem wiedzy z kursu CID
PROWADZĄCY: dr inż. Piotr Tyszko-Chmielowiec
25.02.2021 Budowa i rodzaje rozwidleń w ocenie drzew.

Ostatnie lata badań naukowych dały nowe spojrzenie na budowę rozwidleń drzew. Podczas wydarzenia omówione zostaną elementy budowy rozwidleń oraz przedstawione zostaną główne ich rodzaje. Omówione zostanie zastosowanie tej wiedzy w praktyce inspekcji drzew.
PROWADZĄCY: Kamil Witkoś- Gnach

04.03.2021 Jak poznać jak się drzewo ma? Ocena witalności w cyklu życia drzewa.
Architektura drzewa jako wyraz jego witalności. Ocena witalności drzewa – skala Roloffa na tle innych metod, skąd się wzięła i jak ją stosować. Witalność drzew w kontekście ich fazy życia i czynników środowiskowych.
PROWADZĄCY: dr inż. Piotr Tyszko - Chmielowiec
11.03.2021 Drzewa pomnikowe (powoływanie - utrzymywanie - usuwanie ochrony).
Kto powołuje pomnik przyrody, kiedy, jak (procedury administracyjne oraz kto może złożyć wniosek o powołanie pomnika przyrody); kto za czyje środki i jak utrzymuje pomniki przyrody; przypadki znoszenia formy ochrony pomnikowej – z jakich powodów jest to możliwe, kto znosi formę ochrony pomnikowej, na czyj wniosek znosi się formę ochrony pomnikowej.
PROWADZĄCY: Mariusz Krynicki
18.03.2021 ABC Inwentaryzacji dendrologicznej
Z jakich części składa się drzewo, jak prawidłowo je mierzyć oraz znakować, co zrobić kiedy nie możemy oznaczyć gatunku drzewa, a także jak prawidłowo zaznaczyć drzewa na mapie? Na te pytania i inne wątpliwości związane z gromadzeniem podstawowych informacji o drzewach opowiemy podczas webinarium.
PROWADZĄCY: Mariusz Krynicki
25.03.2021 Stabilność i kondycja drzewa – nowe parametry w ocenie drzew.
Wraz z rozwojem systemów do zarządzania drzewami oraz powstającymi standardami, dotychczasowa wiedza jest porządkowana i strukturyzowana. Podczas wydarzenia omówione zostaną dwa kluczowe parametry w ocenie drzew – stabilność oraz kondycja. Zaprezentowane zostaną skale oceny poszczególnych parametrów wraz z przykładami.
PROWADZĄCY: Kamil Witkoś - Gnach
08.04.2021 Czym wyróżniają się drzewa-weterani? 
W trakcie wykładu zaprezentujemy charakterystykę drzew weteranów, opowiemy co je wyróżnia i jak je rozpoznać. PROWADZĄCY: Kamil Witkoś-Gnach
15.04.2021 Zdroworozsądkowe zarządzanie ryzykiem w otoczeniu drzew weteranów. 
Opowiemy o głównych metodach związanych z opieką nad drzewami weteranami. Wskażemy jakie mogą być zagrożenia dla ich prawidłowego funkcjonowania oraz zaprezentujemy możliwe działania aby im przeciwdziałać. Webinarium odbędzie się w j. angielskim z tłumaczeniem na j. polski.
PROWADZĄCY: Vikki Bengtsson
22.04.2021 Zarządzanie drzewami weteranami w Hampstead Heath w Londynie
Hampstead Heath to jeden z najpopularniejszych i największych terenów zielonych Londynu, każdego roku odwiedzany przez miliony ludzi. Na tym obszarze zidentyfikowano ponad 800 drzew weteranów, a opieka nad nimi wymaga szczególnej uwagi. David Humphries oraz Alasdair Nicoll podczas webinarium podzielą się swoim doświadczeniem w opiece nad drzewami weteranami na tym obszarze. Webinarium odbędzie się w j. angielskim z tłumaczeniem na j. polski.
PROWADZĄCY: David Humphries oraz Alasdair Nicoll
 
29.04.2021 Jak wykonywać prace na drzewach weteranach?
Reg Harris jako doświadczony i ceniony arborysta, miał okazję pracować na jednych z bardziej znanych drzew sędziwych i weteranów m. in. w Windsor Great Park czy Sherwood Forest. Jako jeden z pierwszych wykonywał cięcia wycofujące koronę (ang. retrenchment pruning). Podczas prezentacji Reg opowie o swoich doświadczeniach z ponad 30-letniej praktyki. Webinarium odbędzie się w j. angielskim z tłumaczeniem na j. polski.
PROWADZĄCY: Reg Harris
06.05.2021 Wycinka drzew a gatunki chronione

Co w przypadku gdy na wycinkę drzew nie jest wymagane zezwolenie? Jak powinna przebiegać wycinka drzewa w strefie ochronnej gatunku chronionego znajdującego się na innym drzewie. Kto, o co i do kogo zwraca się o wydanie stosownego zezwolenia w przypadku występowania gatunków chronionych? Jakie są obowiązki organu w procedurze wydawania zezwolenia na usunięcie drzew? Rola RDOŚ w procedurze wydawania zezwolenia na usunięcie drzew. Obowiązki posiadacza gruntu na którym znajduje się drzewo po uzyskaniu zezwolenia na jego usunięcie oraz jakie są obowiązki wykonawcy wycinającego drzewo.
PROWADZĄCY: Mariusz Krynicki

13.05.2021 Dlaczego drzewa są ważne dla ssaków?

Ssakami najczęściej zasiedlającymi drzewa są nietoperze. Dla większości gatunków tych zwierząt drzewa stanowią ważne i często jedyne schronienia letnie, a czasami także zimowe. Z tego względu ich utrata może istotnie negatywnie oddziaływać na populacje gatunków zamieszkujących dziuple. Inne grupy ssaków (np. popielice i myszarki) także wykorzystują drzewa jako kryjówki i źródło pokarmu. Podczas webinarium dr Joanna Furmankiewicz, chiropterolog, pracownik Zakładu Ekologii Behawioralnej Wydziału Nauk Biologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego opowie jakie gatunki ssaków są związane z drzewami oraz w jaki sposób drzewa są wykorzystywane przez te zwierzęta i jak sprawdzić czy drzewo jest zasiedlone przez ssaki.
PROWADZĄCY: dr Joanna Furmankiewicz

27.05.2021 Ornitofauna w diagnostyce drzew

W jaki sposób rozpoznać czy drzewo jest zasiedlone przez ptaki? Czy tylko gniazda są oznaką bytowania ptaków na drzewie? Małgorzata Pietkiewicz - doświadczony ornitolog, opowie nam o diagnostyce drzew w zakresie weryfikacji występowania ornitofauny.
PROWADZĄCY: Małgorzata Pietkiewicz

 

27.05.2021 Porosty nadrzewne ze szczególnym uwzględnieniem gatunków występujących w alejach przydrożnych

Ewa Romanow-Pękal - prezes Stowarzyszenia Eko-Inicjatywa opowie o relacjach porostów z drzewami, o tym skąd się biorą oraz czy ich obecność szkodzi drzewom, a także jak rozpoznać poszczególne gatunki porostów nadrzewnych. Szczególnie skupi się na rozpoznawaniu gatunków chronionych charakterystycznych dla alej.
PROWADZĄCY: Ewa Romanow-Pękal

04.11.2021 Dlaczego ludzie boją się drzew?

Skąd u ludzi bierze się lęk przed drzewami? Czym różni się lęk od strachu? Co to jest dendrofobia?  W ramach wykładu dr Beata Pachnowska opowie o tym dlaczego w niektórych z nas tkwi obawa przed drzewami oraz czy jest ona rzeczywiście uzasadniona?

prowadzący: dr Beata Pachnowska
18.11.2021 Jak i co mówić o drzewach. Fakty i mity.
W czasie webinarium postaramy się rozwiać wszelkie mity dotyczące drzew - ich kondycji, biologii oraz potencjalnych zagrożeń. Jak jest prawda o drzewach?  
Czy życie drzew nadal jest "sekretne"? Jak mówić o drzewach aby nas słuchano?
prowadzący: dr inż. Piotr Tyszko-Chmielowiec

 

25.11.2021 Aktywnie na rzecz drzew
Jak rozmawiać w sytuacjach konfliktowych dotyczących drzew. Rola organizacji pozarządowych w procesach inwestycyjnych. Argumenty i podstawy prawne w celu ochrony drzew
Jak rozmawiać z urzędnikami, inwestorami, wykonawcami oraz społeczeństwem na temat drzew
prowadzący: Paulina Sanecka i Mariusz Krynicki
02.12.2021 Hormony roślinne i ich wpływ na funkcjonowanie drzew

Czym są i jakie funkcje w roślinie pełnią hormony? Wykład jest rozwinięciem prelekcji wygłoszonej na Kongresie Diagnostyki Drzew w Białowieży, w której skoncentrowano się przede wszystkim na roli auksyn i cytokinin. Tym razem szczególna uwaga zostanie zwrócona na gibereliny, kwas abscysynowy i etylen. Gdzie są syntetyzowane, jak działają, w jakich procesach odgrywają kluczowa rolę, jak wiedza o hormonach wykorzystywana jest w praktyce – na te pytania znajdą Państwo odpowiedź w proponowanym referacie.
PROWADZĄCY: dr hab. Marzenna Guzicka

09.12.2021 Jak drzewo przeżywa stres środowiskowy: komórka - organizm

Co to jest stres? Jakie wyróżniamy typy stresu? Poznamy czynniki wpływające na stres u roślin oraz reakcje komórek roślinnych a także całych organizmów. Czy rośliny (w tym drzewa) mogą zaadaptować się lub zaaklimatyzować do długotrwałego stresu? 
PROWADZĄCY: dr inż. Tatiana Swoczyna

 

16.12.2021 Składniki mineralne w odżywianiu się drzew

Podstawowe funkcje składników mineralnych: makro- i mikroelementy oraz pierwiastki niezbędne do prawidłowego funkcjonowania roślin. Pobieranie i transport. Nawożenie drzew.
PROWADZĄCY: dr inż. Janusz Mazurek

13.01.2022 Sadzonki i młode drzewa w szkółkach

Podczas webinarium opowiemy o procesie szkółkowania sadzonek, jak przebiega i jak wpływa na roślinę. Dowiemy się czym powinna się charakteryzować prawidłowo szkółkowana sadzonka oraz na co w szczególności zwrócić uwagę w procesie szkółkowania. Porozmawiamy także o sposobach rozmnażania drzew, uprawie oraz o specyfikacji i parametrach jakościowych. Opowiemy o doborze gatunków z uwzględnieniem siedliska: jakie drzewa nadają się do centrum miasta a jakie sadzić przy drogach?
PROWADZĄCY: Katarzyna Rokita

 

20.01.2022 Sadzenie i pielęgnacja młodych drzew

W ramach wykładu opowiemy o tym jak weryfikować jakość materiału szkółkarskiego, a następnie jak pod kątem technicznym prawidłowo wykonać nowe nasadzenia w trudnych warunkach gleb antropogenicznych. Dowiemy się jak przygotować glebę oraz jak pielęgnować młode drzewa w pierwszych latach po posadzeniu. Podczas webinarium zaprezentowana zostanie technika sadzenia młodych drzew przez Zarząd Zieleni m.st. Warszawy w trudnych warunkach gleb ubitych.
PROWADZĄCY: Tomasz Maksym

27.01.2022 Przesadzanie drzew dojrzałych i starych

Obecnie coraz częściej wykonuje się zabiegi przesadzania drzew dojrzałych. W ramach wykładu dowiemy się jak wygląda proces przesadzania dużych drzew krok po kroku. Opowiemy o tym jak przygotować drzewo do tego procesu oraz jak wygląda pielęgnacja drzew po przesadzeniu. Dlaczego niektóre drzewa wymagają podparcia i w jaki sposób je się wykonuje?Jakie są koszty takiej usługi przesadzania dojrzałych drzew oraz które gatunki drzew lepiej znoszą takie zabiegi.
PROWADZĄCY: Jan Szymański