Instytut Drzewa ONLINE

Już od listopada rusza kolejna edycja wykładów w ramach Instytutu Drzewa ONLINE! Zapraszamy!


Uczenie się o drzewach to zajęcie na całe życie. Kurs Certyfikowanego Inspektora Drzew, albo inne kursy, to jedynie etapy na drodze do lepszego zrozumienia jak drzewa żyją, funkcjonują w swoim środowisku i radzą sobie ze zranieniami i zasiedlaniem przez inne organizmy. Ograniczenia pojawiające się w ostatnich miesiącach uniemożliwiły realizację wielu wydarzeń. Nie rezygnujemy i proponujemy Wam nową formę kształcenia. Webinaria w ramach serii Instytut Drzewa Online będą poświęcone specyficznym zagadnieniom, które mają znaczenie w pracy oceniających drzewa. Część z przekazywanej wiedzy będzie powtórzeniem zakresu kursu CID, część będzie jego pogłębieniem i poszerzeniem. Czasem będzie to najnowsza wiedza, jeszcze niedostępna podczas kursów CID. Nieodzowną częścią wydarzeń online będzie dyskusja - chcemy usłyszeć o Waszych doświadczeniach i wglądach.

Każde wydarzenie zaplanowane jest na 90 minut (prezentacja 60 minut oraz 30 dyskusja). Zgłoszenia można przesyłać na serię wydarzeń w danym miesiącu (nie przewidujemy zgłoszeń na pojedyncze wydarzenia). Wydarzenie realizowane będzie za pomocą platformy ZOOM.

Każdy z uczestników otrzyma zaświadczenie o uczestnictwie wystawione przez Instytut Drzewa.

OPŁATY
Opłata za udział w webinariach wynoszą:
- grudzień 2021 (3 wydarzenia) – dla absolwentów kursu CID 150 zł netto (184,50 zł brutto); w pozostałych przypadkach 200 zł netto (246 zł brutto)
- styczeń 2022 (3 wydarzenia) – dla absolwentów kursu CID 150 zł netto (184,50 zł brutto); w pozostałych przypadkach 200 zł netto (246 zł brutto)

Zniżki od powyższych kwot są przyznawane w następujących przypadkach:
- przy udziale więcej niż jednego uczestnika z tej samej instytucji, za każdą osobę powyżej pierwszej obowiązuje 20% zniżki

*Uwaga, w przypadku osób prywatnych uzupełniając formularz zgłoszeniowy w polu "Dane do FV" należy wpisać swoje dane kontaktowe (imię, nazwisko, adres).

SZANOWNI PAŃSTWO!
Prosimy o weryfikację maili potwierdzających zapis na webinaria w folderze ze SPAMEM.  Aby prawidłowo zapisać się na kurs niezbędne jest potwierdzenie zapisu w mailu, który otrzymujecie po wypełnieniu formularza.

 

Grudzień 2021

PROGRAM:

02.12.2021  godz. 18:00
Hormony roślinne i ich wpływ na funkcjonowanie drzew.
Czym są i jakie funkcje w roślinie pełnią hormony? Wykład jest rozwinięciem prelekcji wygłoszonej na Kongresie Diagnostyki Drzew w Białowieży, w której skoncentrowano się przede wszystkim na roli auksyn i cytokinin. Tym razem szczególna uwaga zostanie zwrócona na gibereliny, kwas abscysynowy i etylen. Gdzie są syntetyzowane, jak działają, w jakich procesach odgrywają kluczowa rolę, jak wiedza o hormonach wykorzystywana jest w praktyce – na te pytania znajdą Państwo odpowiedź w proponowanym referacie.
PROWADZĄCY: dr hab. Marzenna Guzicka

09.12.2021  godz. 18:00
Jak drzewo przeżywa stres środowiskowy: komórka - organizm.
Co to jest stres? Jakie wyróżniamy typy stresu? Poznamy czynniki wpływające na stres u roślin oraz reakcje komórek roślinnych a także całych organizmów. Czy rośliny (w tym drzewa) mogą zaadaptować się lub zaaklimatyzować do długotrwałego stresu? 
PROWADZĄCY: dr inż. Tatiana Swoczyna

16.12.2021  godz. 18:00
Składniki mineralne w odżywianiu się drzew.
Podstawowe funkcje składników mineralnych: makro- i mikroelementy oraz pierwiastki niezbędne do prawidłowego funkcjonowania roślin. Pobieranie i transport. Nawożenie drzew.
PROWADZĄCY: dr inż. Janusz Mazurek

 

Seria zakończona.

STYCZEŃ 2022

PROGRAM:

13.01.2022  godz. 18:00
Sadzonki i młode drzewa w szkółkach
Podczas webinarium opowiemy o procesie szkółkowania sadzonek, jak przebiega i jak wpływa na roślinę. Dowiemy się czym powinna się charakteryzować prawidłowo szkółkowana sadzonka oraz na co w szczególności zwrócić uwagę w procesie szkółkowania. Porozmawiamy także o sposobach rozmnażania drzew, uprawie oraz o specyfikacji i parametrach jakościowych. Opowiemy o doborze gatunków z uwzględnieniem siedliska: jakie drzewa nadają się do centrum miasta a jakie sadzić przy drogach?
PROWADZĄCY: Katarzyna Rokita

20.01.2022  godz. 18:00
Sadzenie i pielęgnacja młodych drzew
W ramach wykładu opowiemy o tym jak weryfikować jakość materiału szkółkarskiego, a następnie jak pod kątem technicznym prawidłowo wykonać nowe nasadzenia w trudnych warunkach gleb antropogenicznych. Dowiemy się jak przygotować glebę oraz jak pielęgnować młode drzewa w pierwszych latach po posadzeniu. Podczas webinarium zaprezentowana zostanie technika sadzenia młodych drzew przez Zarząd Zieleni m.st. Warszawy w trudnych warunkach gleb ubitych.
PROWADZĄCY: Tomasz Maksym

27.01.2022  godz. 18:00
Przesadzenie drzew dojrzałych i starych
Obecnie coraz częściej wykonuje się zabiegi przesadzania drzew dojrzałych. W ramach wykładu dowiemy się jak wygląda proces przesadzania dużych drzew krok po kroku. Opowiemy o tym jak przygotować drzewo do tego procesu oraz jak wygląda pielęgnacja drzew po przesadzeniu. Dlaczego niektóre drzewa wymagają podparcia i w jaki sposób je się wykonuje?Jakie są koszty takiej usługi przesadzania dojrzałych drzew oraz które gatunki drzew lepiej znoszą takie zabiegi.
PROWADZĄCY: Jan Szymański

 

Seria zakończona.

Dla uczestników

LISTOPAD 2021
GRUDZIEŃ 2021
STYCZEŃ 2022