Instytut Drzewa ONLINE

Obecna seria webinariów w ramach cyklu Instytut Drzewa ONLINE została zakończona. Na kolejne wykłady zapraszamy jesienią. Jeśli jesteś zainteresowany dostępem do nagrań zapraszamy tutaj


Uczenie się o drzewach to zajęcie na całe życie. Kurs Certyfikowanego Inspektora Drzew, albo inne kursy, to jedynie etapy na drodze do lepszego zrozumienia jak drzewa żyją, funkcjonują w swoim środowisku i radzą sobie ze zranieniami i zasiedlaniem przez inne organizmy. Ograniczenia pojawiające się w ostatnich miesiącach uniemożliwiły realizację wielu wydarzeń. Nie rezygnujemy i proponujemy Wam nową formę kształcenia. Webinaria w ramach serii Instytut Drzewa Online będą poświęcone specyficznym zagadnieniom, które mają znaczenie w pracy oceniających drzewa. Część z przekazywanej wiedzy będzie powtórzeniem zakresu kursu CID, część będzie jego pogłębieniem i poszerzeniem. Czasem będzie to najnowsza wiedza, jeszcze niedostępna podczas kursów CID. Nieodzowną częścią wydarzeń online będzie dyskusja - chcemy usłyszeć o Waszych doświadczeniach i wglądach.

Każde wydarzenie zaplanowane jest na 90 minut (prezentacja 60 minut oraz 30 dyskusja). Zgłoszenia można przesyłać na serię wydarzeń w danym miesiącu (nie przewidujemy zgłoszeń na pojedyncze wydarzenia). Wydarzenie realizowane będzie za pomocą platformy ZOOM.

Każdy z uczestników otrzyma zaświadczenie o uczestnictwie wystawione przez Instytut Drzewa.

OPŁATY
Opłata za udział w webinariach wynoszą:
- kwiecień 2021 (4 wydarzenia) – dla absolwentów kursu CID 200 zł netto, 246 zł brutto; w pozostałych przypadkach 250 zł netto – 307,5 zł brutto
- maj 2021 (4 wydarzenia) – dla absolwentów kursu CID 200 zł netto, 246 zł brutto; w pozostałych przypadkach 250 zł netto – 307,5 zł brutto

Zniżki od powyższych kwot są przyznawane w następujących przypadkach:
- przy udziale więcej niż jednego uczestnika z tej samej instytucji, za każdą osobę powyżej pierwszej obowiązuje 20% zniżki

*Uwaga, w przypadku osób prywatnych uzupełniając formularz zgłoszeniowy w polu "Dane do FV" należy wpisać 0 (zero).

SZANOWNI PAŃSTWO!
Prosimy o weryfikację maili potwierdzających zapis na webinaria w folderze ze SPAMEM.  Aby prawidłowo zapisać się na kurs niezbędne jest potwierdzenie zapisu w mailu, który otrzymujecie po wypełnieniu formularza.

 

Kwiecień 2021

PROGRAM:

08.04.2021  godz. 18:00
Czym wyróżniają się drzewa-weterani? 
W trakcie wykładu zaprezentujemy charakterystykę drzew weteranów, opowiemy co je wyróżnia i jak je rozpoznać.
PROWADZĄCY: Kamil Witkoś-Gnach

15.04.2021  godz. 18:00
Zdroworozsądkowe zarządzanie ryzykiem w otoczeniu drzew weteranów. 
Opowiemy o głównych metodach związanych z opieką nad drzewami weteranami. Wskażemy jakie mogą być zagrożenia dla ich prawidłowego funkcjonowania oraz zaprezentujemy możliwe działania aby im przeciwdziałać. Webinarium odbędzie się w j. angielskim z tłumaczeniem na j. polski.
PROWADZĄCY: Vikki Bengtsson

22.04.2021  godz. 18:00
Zarządzanie drzewami weteranami w Hampstead Heath w Londynie
Hampstead Heath to jeden z najpopularniejszych i największych terenów zielonych Londynu, każdego roku odwiedzany przez miliony ludzi. Na tym obszarze zidentyfikowano ponad 800 drzew weteranów, a opieka nad nimi wymaga szczególnej uwagi. David Humphries oraz Alasdair Nicoll podczas webinarium podzielą się swoim doświadczeniem w opiece nad drzewami weteranami na tym obszarze. Webinarium odbędzie się w j. angielskim z tłumaczeniem na j. polski.
PROWADZĄCY: David Humphries oraz Alasdair Nicoll

29.04.2021  godz. 18:00
Jak wykonywać prace na drzewach weteranach?
Reg Harris jako doświadczony i ceniony arborysta, miał okazję pracować na jednych z bardziej znanych drzew sędziwych i weteranów m. in. w Windsor Great Park czy Sherwood Forest. Jako jeden z pierwszych wykonywał cięcia wycofujące koronę (ang. retrenchment pruning). Podczas prezentacji Reg opowie o swoich doświadczeniach z ponad 30-letniej praktyki. Webinarium odbędzie się w j. angielskim z tłumaczeniem na j. polski.
PROWADZĄCY: Reg Harris

Maj 2021

PROGRAM:

06.05.2021 godz. 18:00
Wycinka drzew a gatunki chronione.
Co w przypadku gdy na wycinkę drzew nie jest wymagane zezwolenie? Jak powinna przebiegać wycinka drzewa w strefie ochronnej gatunku chronionego znajdującego się na innym drzewie. Kto, o co i do kogo zwraca się o wydanie stosownego zezwolenia w przypadku występowania gatunków chronionych? Jakie są obowiązki organu w procedurze wydawania zezwolenia na usunięcie drzew? Rola RDOŚ w  procedurze wydawania zezwolenia na usunięcie drzew. Obowiązki posiadacza gruntu na którym znajduje się drzewo po uzyskaniu zezwolenia na jego usunięcie oraz jakie są obowiązki wykonawcy wycinającego drzewo.
PROWADZĄCY: Mariusz Krynicki

13.05.2021 godz. 18:00
Dlaczego drzewa są ważne dla ssaków?
Ssakami najczęściej zasiedlającymi drzewa są nietoperze. Dla większości gatunków tych zwierząt drzewa stanowią ważne i często jedyne schronienia letnie, a czasami także zimowe. Z tego względu ich utrata może istotnie negatywnie oddziaływać na populacje gatunków zamieszkujących dziuple. Inne grupy ssaków (np. popielice i myszarki) także wykorzystują drzewa jako kryjówki i źródło pokarmu. Podczas webinarium dr Joanna Furmankiewicz, chiropterolog, pracownik Zakładu Ekologii Behawioralnej Wydziału Nauk Biologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego opowie jakie gatunki ssaków są związane z drzewami oraz w jaki sposób drzewa są wykorzystywane przez te zwierzęta i jak sprawdzić czy drzewo jest zasiedlone przez ssaki.
PROWADZĄCY: dr Joanna Furmankiewicz

20.05.2021 godz. 18:00
Ornitofauna w diagnostyce drzew
W jaki sposób rozpoznać czy drzewo jest zasiedlone przez ptaki? Czy tylko gniazda są oznaką bytowania ptaków na drzewie? Małgorzata Pietkiewicz - doświadczony ornitolog, opowie nam o diagnostyce drzew w zakresie weryfikacji występowania ornitofauny.
PROWADZĄCY: Małgorzata Pietkiewicz

27.05.2021 godz. 18:00
Porosty nadrzewne ze szczególnym uwzględnieniem gatunków występujących w alejach przydrożnych
Ewa Romanow-Pękal - prezes Stowarzyszenia Eko-Inicjatywa opowie o relacjach porostów z drzewami, o tym skąd się biorą oraz czy ich obecność szkodzi drzewom, a także jak rozpoznać poszczególne gatunki porostów nadrzewnych. Szczególnie skupi się na rozpoznawaniu gatunków chronionych charakterystycznych dla alej.
PROWADZĄCY: Ewa Romanow-Pękal