Instytut Drzewa ONLINE

Uczenie się o drzewach to zajęcie na całe życie. Kurs Certyfikowanego Inspektora Drzew, albo inne kursy, to jedynie etapy na drodze do lepszego zrozumienia jak drzewa żyją, funkcjonują w swoim środowisku i radzą sobie ze zranieniami i zasiedlaniem przez inne organizmy. Ograniczenia pojawiające się w ostatnich miesiącach uniemożliwiły realizację wielu wydarzeń. Nie rezygnujemy i proponujemy Wam nową formę kształcenia. Webinaria w ramach serii Instytut Drzewa Online będą poświęcone specyficznym zagadnieniom, które mają znaczenie w pracy oceniających drzewa. Część z przekazywanej wiedzy będzie powtórzeniem zakresu kursu CID, część będzie jego pogłębieniem i poszerzeniem. Czasem będzie to najnowsza wiedza, jeszcze niedostępna podczas kursów CID. Nieodzowną częścią wydarzeń online będzie dyskusja - chcemy usłyszeć o Waszych doświadczeniach i wglądach.

Każde wydarzenie zaplanowane jest na 90 minut (prezentacja 60 minut oraz 30 dyskusja). Zgłoszenia można przesyłać na serię wydarzeń w danym miesiącu (nie przewidujemy zgłoszeń na pojedyncze wydarzenia). Wydarzenie realizowane będzie za pomocą platformy ZOOM.

Każdy z uczestników otrzyma zaświadczenie o uczestnictwie wystawione przez Instytut Drzewa.

 

OPŁATY
Opłata za udział w webinariach wynoszą:
- kwiecień 2021 (4 wydarzenia) – dla absolwentów kursu CID 200 zł netto, 246 zł brutto; w pozostałych przypadkach 250 zł netto – 307,5 zł brutto

Zniżki od powyższych kwot są przyznawane w następujących przypadkach:
- przy udziale więcej niż jednego uczestnika z tej samej instytucji, za każdą osobę powyżej pierwszej obowiązuje 20% zniżki

*Uwaga, w przypadku osób prywatnych uzupełniając formularz zgłoszeniowy w polu "Dane do FV" należy wpisać 0 (zero).

SZANOWNI PAŃSTWO!
Prosimy o weryfikację maili potwierdzających zapis na webinaria w folderze ze SPAMEM.  Aby prawidłowo zapisać się na kurs niezbędne jest potwierdzenie zapisu w mailu, który otrzymujecie po wypełnieniu formularza.

Marzec 2021

PROGRAM:

4.03.2021 godz. 18:00
Jak poznać jak się drzewo ma? Ocena witalności w cyklu życia drzewa.
Architektura drzewa jako wyraz jego witalności. Ocena witalności drzewa – skala Roloffa na tle innych metod, skąd się wzięła i jak ją stosować. Witalność drzew w kontekście ich fazy życia i czynników środowiskowych.
PROWADZĄCY: dr inż. Piotr Tyszko - Chmielowiec

11.03.2021 godz. 18:00
Drzewa pomnikowe (powoływanie - utrzymywanie - usuwanie ochrony).
Kto powołuje pomnik przyrody, kiedy, jak (procedury administracyjne oraz kto może złożyć wniosek o powołanie pomnika przyrody); kto za czyje środki i jak utrzymuje pomniki przyrody; przypadki znoszenia formy ochrony pomnikowej – z jakich powodów jest to możliwe, kto znosi formę ochrony pomnikowej, na czyj wniosek znosi się formę ochrony pomnikowej.
PROWADZĄCY: Mariusz Krynicki

18.03.2021 godz. 18:00
ABC inwentaryzacji dendrologicznej.
Z jakich części składa się drzewo, jak prawidłowo je mierzyć oraz znakować, co zrobić kiedy nie możemy oznaczyć gatunku drzewa, a także jak prawidłowo zaznaczyć drzewa na mapie? Na te pytania i inne wątpliwości związane z gromadzeniem podstawowych informacji o drzewach opowiemy podczas webinarium.
PROWADZĄCY: Mariusz Krynicki

25.03.2021 godz. 18:00
Stabilność i kondycja drzewa – nowe parametry w ocenie drzew.
Wraz z rozwojem systemów do zarządzania drzewami oraz powstającymi standardami, dotychczasowa wiedza jest porządkowana i strukturyzowana. Podczas wydarzenia omówione zostaną dwa kluczowe parametry w ocenie drzew – stabilność oraz kondycja. Zaprezentowane zostaną skale oceny poszczególnych parametrów wraz z przykładami.
PROWADZĄCY: Kamil Witkoś - Gnach

Cykl webinariów przewidzianych na marzec w ramach Instytutu Drzewa online jest już zakończony. Jeśli jesteś zainteresowany dostępem do nagrań z tej serii skontaktuj się z nami:biuro@instytut-drzewa.pl

Kwiecień 2021

PROGRAM:

08.04.2021  godz. 18:00
Czym wyróżniają się drzewa-weterani? 
W trakcie wykładu zaprezentujemy charakterystykę drzew weteranów, opowiemy co je wyróżnia i jak je rozpoznać.
PROWADZĄCY: Kamil Witkoś-Gnach

15.04.2021  godz. 18:00
Zdroworozsądkowe zarządzanie ryzykiem w otoczeniu drzew weteranów. 
Opowiemy o głównych metodach związanych z opieką nad drzewami weteranami. Wskażemy jakie mogą być zagrożenia dla ich prawidłowego funkcjonowania oraz zaprezentujemy możliwe działania aby im przeciwdziałać. Webinarium odbędzie się w j. angielskim z tłumaczeniem na j. polski.
PROWADZĄCY: Vikki Bengtsson

22.04.2021  godz. 18:00
Zarządzanie drzewami weteranami w Hampstead Heath w Londynie
Hampstead Heath to jeden z najpopularniejszych i największych terenów zielonych Londynu, każdego roku odwiedzany przez miliony ludzi. Na tym obszarze zidentyfikowano ponad 800 drzew weteranów, a opieka nad nimi wymaga szczególnej uwagi. David Humphries oraz Alasdair Nicoll podczas webinarium podzielą się swoim doświadczeniem w opiece nad drzewami weteranami na tym obszarze. Webinarium odbędzie się w j. angielskim z tłumaczeniem na j. polski.
PROWADZĄCY: David Humphries oraz Alasdair Nicoll

29.04.2021  godz. 18:00
Jak wykonywać prace na drzewach weteranach?
Reg Harris jako doświadczony i ceniony arborysta, miał okazję pracować na jednych z bardziej znanych drzew sędziwych i weteranów m. in. w Windsor Great Park czy Sherwood Forest. Jako jeden z pierwszych wykonywał cięcia wycofujące koronę (ang. retrenchment pruning). Podczas prezentacji Reg opowie o swoich doświadczeniach z ponad 30-letniej praktyki. Webinarium odbędzie się w j. angielskim z tłumaczeniem na j. polski.
PROWADZĄCY: Reg Harris

Dla uczestników