Sadzenie drzew w mieście – aspekty praktyczne

Posted on Posted in Publikacje

Sadzenie drzew w mieście – aspekty praktyczne

1 lutego 2022 roku, w ramach serii ID Online, odbył się inspirujący webinar zatytułowany „Sadzenie drzew w mieście – aspekty praktyczne”. Prowadzony przez Grzegorza Szczerbę, eksperta ds. zieleni z Zarządu Zieleni Miejskiej w Warszawie, webinar zgromadził wielu uczestników zainteresowanych tematem miejskich nasadzeń.



Fig 1. Kamil Witkoś-Gnach. Nasadzenia drzew przyulicznych w Rydze.

Aktualne wyzwania związane z nasadzeniami

Grzegorz Szczerba rozpoczął spotkanie, podkreślając aktualność tematu nasadzeń drzew w miastach. Wszyscy znamy widok suchych, martwych drzew, które nie przetrwały pierwszych lat po posadzeniu. Czy można temu zapobiec? Odpowiedź brzmi: w znacznym stopniu tak, ale kluczowe jest odpowiednie planowanie nasadzeniami i zarządzanie nimi.

Planowanie nasadzeń związane z nasadzeniami

Prowadzący podkreślił rolę planowania, zwłaszcza w przypadku większych nasadzeń. Na etapie tym konieczne jest wyznaczenie lokalizacji nowych nasadzeń (z uwzględnieniem dostępności przestrzeni i warunków środowiskowych), przeprowadzenie wizji terenowej w celu zweryfikowania wstępnie wskazanych lokalizacji, a także naniesienie potwierdzonych lokalizacji nasadzeń na mapę.


Fig. 2. Paulina Sanecka. Nowe (nieudane) nasadzenie z okazji 20-lecia współpracy miast partnerskich.


Fig. 3. Kamil Witkoś-Gnach

Procedura odbioru materiału szkółkarskiego

Wśród istotnych elementów tego etapu realizacji nasadzeń Grzegorz Szczerba wymienił konieczność oceny jakości materiału szkółkarskiego, w tym sprawdzenia bryły korzeniowej wybranych losowo drzew. Podkreślił także, że po posadzeniu drzew co do zasady nie należy wykonywać cięć w koronie, aby nie narażać roślin na dodatkowy stres.


Fig. 4. Kamil Witkoś-Gnach

Prawidłowe sadzenie drzew

Posługując się przygotowaną w tym celu grafiką, prowadzący przedstawił ogólne zasady prawidłowego sadzenia drzew, zwracając uwagę między innymi na prawidłową głębokość sadzenia, konieczność usunięcia elementów będących pozostałością po produkcji szkółkarskiej (które, nieusunięte, mogłyby z czasem uszkodzić drzewo), a także prawidłowego ustabilizowania drzewa w gruncie.

Dobór gatunków drzew do nasadzeń

Odpowiadając na pytania uczestników, Grzegorz Szczerba omówił pokrótce kwestię doboru odpowiednich drzew do nasadzeń miejskich. Zalecał między innymi sadzenie gatunków szybkorosnących, które są tańsze i mniej podatne na stres, takich jak często niedoceniane topole.

Współpraca i rozwiązywanie konfliktów

Pod koniec webinaru poruszony został niezwykle ważny temat, jakim jest współpraca z innymi instytucjami działającymi na terenie miasta, dążenie do wypracowywania wspólnych rozwiązań i szukania kompromisów w przypadku konfliktów. Ponadto, Grzegorz Szczerba podkreślił konieczność przestrzegania przepisów dotyczących zachowania odpowiedniej odległości nasadzeń od gazociągów i innych instalacji.


Fig. 6. Paulina Sanecka. Nieprawidłowo zamontowane mocowanie drzewa do palika stabilizującego.

Podsumowanie

Webinar „Sadzenie drzew w mieście – aspekty praktyczne” dostarczył uczestnikom cennych informacji na temat planowania nasadzeń drzew w przestrzeni miejskiej, prawidłowego wykonywania ich oraz efektywnego zarządzania nimi, ze szczególnym uwzględnieniem konieczności zapewnienia drzewom odpowiednich warunków rozwoju oraz prowadzenia zorientowanego na kompromisy dialogu społecznego.

Dla wszystkich, którzy nie mieli okazji wziąć udziału w webinarze oraz tych, którzy chcieliby go sobie przypomnieć, całe nagranie z webinaru udostępniamy po zapisaniu się na newsletter Instytutu Drzewa.